fbpx

Bacasız Davlumbaz

Davlumbaz Nedir ?

Davlumbaz mutfak havalandırmasının en önemli elemanlarından biridir. Evlerde kullanılan davlumbazlar çoğu zaman aktif olarak çalışmasa bile restoranlarda kullanılan davlumbazların kullanımı olmazsa olmazlar arasındadır.

Davlumbazlar genellikle metal malzeme ile hazırlanan ve geniş alandan dar alana doğru küçülen duman ve buharı toplamaya ve iletilmesine yardımcı olmaya çalışan mutfak havalandırma elemanlarıdır. Hergün yoğun bir şekilde kullanılan endüstriyel mutfaklarda davlumbaz seçimi oldukça önemlidir. Davlumbazların seçimi kadar projelendirilmesi de çok önemlidir.

Davlumbazların bağlı olduğu fanlar , davlumbazın ağız alanı davlumbazın yemek pişirilen alandan yüksekliği davlumbaz seçiminde en sık hesaplanan değişkenler arasındadır.

Bacasız Davlumbaz Nedir ?

Davlumbazlar bulundukları ortamdaki duman , sis , buhar ve yağ buharını toplayıp iç ortamı rahatsız etmeyecek bir başka alana transfer ederler. Bu ortam da genellikle baca ve devamında hava ortamı olmaktadır. Ancak son yıllarda yeni çıkan kanunlar ve bir çok apartman veya yapı da bu tarz bacalar olmadığı için dumanı baca ile göndermek imkansız veya kanun dışı olmuştur.

Bu gibi durumlarda davlumbazın topladığı partiküler hava ile beraber filtrelenmekte ve dış ortama temiz hava olarak gönderilmektedir. Bu gönderme herhangi bir alandan yapılabilmektedir.Böylelikle ne bacaya gerek kalmakta ne de çevre kirletilmemektedir. Bu yeni nesil sistemlere Bacasız davlumbaz ismi verilmektedir. Dumanı davlumbazdan alıp filtreleyen sistemlere ise Elektrostatik filtre ismi verilmektedir.

Airby Mühendislik Profesyonel Kadrosu ile

Bacasız Davlumbaz Kullanmanın Avantajları Nelerdir ?

  • Bacasız davlumbazlar sayesinde baca kanalı bulunmayan veya kullanılmadığı için zamanla kapatılmış apartman ve yapılarda davlumbaz kullanabilmenizi sağlamaktadır.
  • Bacasız davlumbazlar ile dumanı ve kokuyu %99 oranında filtreleme mümkündür. (Koku için ek karbon filtre sistemlerinden yararlanılır) Bu da özellikle şehir içlerinde açılmış restoranlar için komşularla çıkabilcek problemleri engellemektedir.
  • Bacasız davlumbazlar yağı filtreledikleri için yangın riskini bir hayli azaltan bir yapıya sahiptirler. Bacasız davlumbaz kullanılan restoranlarda kanallarda yağlanma olmayacağından kanal temizliği masrafındanda kar elde edilmektedir.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Scroll to top
Hemen Ara